Chennai Mathematical Institute

Lecture Hall Allocation


Show all days
M
T
W
T
F
--------------------------------------------------------------------------------------------
                  |09:10-10:25|10:30-11:45|11:50-13:05|14:00-15:15|15:30-16:45|17:00-18:15|
-------------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+
Monday | | | | | | | Seminar Hall | | | ANA1 | | | | Lecture Hall 1 | | CMH | STMC | | | | Lecture Hall 2 | | CALG | GGTH | | | | Lecture Hall 3 | TPHY | CTH | ALGO | OPT | | | Lecture Hall 4 | ALGC | GAN1 | | | | GAL1 | Lecture Hall 5 | TFCS | PSWR | | INFR | | | Lecture Hall 6 | | CNTH | REG | | | | Lecture Hall 801| | TDA | | CP2 | | | Lecture Hall 802| | | | | | | Lecture Hall 803| | | | | | | Lecture Hall 804| | | | | | | Physics Lab | | | | | | | -------------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+
Tuesday | | | | | | | Seminar Hall | | ENG | ALG1 | | | | Lecture Hall 1 | | CMH | STMC | LALG | ANT | | Lecture Hall 2 | | AG2 | QM1 | RAG | | | Lecture Hall 3 | TPHY | MANI | CAL2 | ANA3 | CAL | | Lecture Hall 4 | AML | DMML | TSA | | AGM1 | GAL1 | Lecture Hall 5 | TOC | | PDSP | | | | Lecture Hall 6 | DMAT | | SP1 | VTL | GER | | Lecture Hall 801| | | ALG4 | | | | Lecture Hall 802| | | | | | | Lecture Hall 803| | MMA | | | | | Lecture Hall 804| | | LOG | | | | Physics Lab | | | | | | | -------------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+
Wednesday | | | | | | | Seminar Hall | | | ANA1 | | COLL | | Lecture Hall 1 | COPT | ELDM | STMC | | | | Lecture Hall 2 | | | QM1 | | | | Lecture Hall 3 | ALG3 | CTH | ALGO | | | | Lecture Hall 4 | ALGC | GAN1 | TSA | GAL1 | | | Lecture Hall 5 | TFCS | | PSWR | | | | Lecture Hall 6 | | CNTH | SP1 | MCW | MCW | | Lecture Hall 801| | TDA | | | | | Lecture Hall 802| | | | ADAL | | | Lecture Hall 803| | MMA | | | | | Lecture Hall 804| | | | | | | Physics Lab | | | | | | | -------------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+
Thursday | | | | | | | Seminar Hall | | ENG | ALG1 | | | | Lecture Hall 1 | | | ELDM | LALG | ANT | | Lecture Hall 2 | GTP1 | AG2 | | RAG | GTP1 | | Lecture Hall 3 | ALG3 | MANI | CAL2 | ANA3 | CAL | | Lecture Hall 4 | AML | DMML | TSA | GAL1 | AGM1 | | Lecture Hall 5 | | | PDSP | INFR | | | Lecture Hall 6 | DMAT | REG | SP1 | VTL | GER | | Lecture Hall 801| | | ALG4 | CP2 | | | Lecture Hall 802| | | | | | | Lecture Hall 803| | | | | | | Lecture Hall 804| | | LOG | | | | Physics Lab | | | | | | | -------------------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+-----------+
Friday | | | | | | | Seminar Hall | | | ANA1 | | ENV | ENV | Lecture Hall 1 | COPT | | ELDM | | | | Lecture Hall 2 | GTP1 | | | CALG | GGTH | | Lecture Hall 3 | TPHY | CTH | | OPT | | | Lecture Hall 4 | | | | | | | Lecture Hall 5 | TOC | PSWR | | | | | Lecture Hall 6 | | | | | | | Lecture Hall 801| | | | | | | Lecture Hall 802| | | | ADAL | | | Lecture Hall 803| | | LIAL | DSEM | DSEM | | Lecture Hall 804| | | | | | | Physics Lab | | | | LAB1 | LAB1 | | --------------------------------------------------------------------------------------------
*Note: Lecture Halls 801,802,803,804 (8th floor) in new building. *Temporary booking of lecture halls are marked as 'TMP*'. Please see the box below for details.
ADAL : Advanced Algorithms              : Prajakta Nimbhorkar
AG2  : Algebraic Surfaces II            : Krishna Hanumanthu
AGM1 : Algebraic Geometry I             : Krishanu Dan
ALG1 : Algebra I                        : Purusottam Rath
ALG3 : Algebra III                      : Clare D'Cruz
ALG4 : Algebra IV                       : V Balaji
ALGC : Algebraic Curves                 : Biswajit Rajaguru
ALGO : Design & Analysis of Algorithms  : Samir Datta
AML  : Advanced Machine Learning        : Madhavan Mukund/Sourish Das
ANA1 : Analysis I                       : M Sundari
ANA3 : Analysis III                     : R Srinivasan
ANT  : Analytic Number Theory           : Biplab Paul
CAL  : Calculus                         : Sukhendu Mehrotra
CAL2 : Commutative Algebra II           : Manoj Kummini
CALG : Commutative Algebra              : Parangama Sarkar
CAWA : C*-algebras and W*-algebras      : Keshab Chandra Bakshi
CMH  : Classical Mechanics              : T R Govindarajan
CMH1 : Classical Mechanics I            : A K Kapoor
CNTH : Concurrency Theory               : Madhavan Mukund/Aiswarya Cyriac
COLL : Colloquium                       : Speaker
COPT : Convex optimization              : K V Subrahmanyam
CP2  : Complexity Theory II             : Partha Mukhopadhyay
CTH  : Coding Theory                    : Sharad Sane(first lecture 12 Aug)
DMAT : Discrete Mathematics(Aug-Sept,2 credits) : B Srivathsan
DMML : Data Mining & Machine Learning   : Madhavan Mukund
DSEM : DS Seminar                       : Speaker
ELDM : Electrodynamics                  : R Parthasarathy
ENG  : English                          : Usha Mahadevan
ENV  : Enviroment Course                : Speaker/Movie
GAL1 : Graduate Algebra I               : Upendra Kulkarni
GAN1 : Graduate Analysis I              : T R Ramadas
GER  : German                           : Pavithra Ravishankar
GGTH : Geometric Group Theory           : Arpan Kabiraj
GOG2 : Games on Graphs II               : B Srivathsan
GTP1 : Graduate Topology I              : Shiva Shankar
GW   : Gravitational Waves              : K G Arun
INFR : Information Retrieval(Aug-Sept,2credits) : V Venkatesh
LAB1 : Laboratory 1                     : K G M Nair
LALG : Lie Algebra                      : Senthamarai Kannan
LIAL : Linear Algebra(Sept-Nov)         : Kavita Sutar
LOG  : Mathematical Logic               : M Praveen
MANI : Intro to Manifolds               : Parameswaran Sankaran
MCW  : Marxism and the Contemporary World(7,14,21,28 Aug) : Viren Murthy
MMA  : Mathematical Methods-Analysis    : Kavita Sutar
MPHY : Mathematical Physics             : Alok Laddha
OPT  : Optimization Techniques          : T Parthasarathy
PAT  : Proofs and Types                 : S P Suresh
PDE  : Intro to PDE                     : Mythily Ramaswamy
PDSP : Programming & Data Structures with Python : K Narayan Kumar
PRGH : Intro to Programming (Haskell)   : S P Suresh
PSWR : Probability & Statistics With R  : Rajeeva Karandikar
QM1  : Quantum Mechanics I              : G Rajasekaran
QMH  : Quantum Mechanics                : V V Sreedhar
RAG  : Rigid Analytic Geometry          : Pramath Sastry
REG  : Regression & Classification      : Sourish Das
RPTH : Representation Theory of Finite Groups : Mandira Mondal
RSV  : RDBMS, SQL, & Visualization(Oct-Nov,2 credits) : Sourish Das/V Venkatesh
SMT  : SMT for Synthesis                : M Srivas
SP1  : Stochastic Processes I           : B V Rao
SS   : Soft Skills                      : Usha Mahadevan/Raghu Viswanathan
STMC : Statistical Mechanics            : H S Mani
TDA  : Topological Data Analysis        : Priyavrat Deshpande/Sourish Das
TFCS : Theoretical Foundations of Computer Science : K V Subrahmanyam
TOC  : Theory of Computation            : Aiswarya Cyriac
TPHY : Thermal Physics                  : Govind Krishnaswami
TSA  : Time Series Analysis             : V Swaminathan
VTL  : Values Through Literature        : Usha Mahadevan