Chennai Mathematical Institute

Entrance Examination Results 2024


Results of the entrance examinations held on Sunday, May 19, 2024 will be available here.

More details will be sent to selected/shortlisted candidates by email.

Note:

  • CMI does not rank accepted students. The lists are ordered by Applicant ID, unless stated otherwise.

BSc (Hons) Mathematics and Computer Science, BSc (Hons) Mathematics and Physics The following candidates have been selected for admission with scholarship. The list is ordered by Applicant ID. Offer letters will be sent shortly by email.
Appl Id   Name
--------  -----
24100006  Krish Agrawal
24100027  Abhinav Negi
24100076  Sainavaneet Mukund
24100093  Arnab Sanyal
24100095  Shounak Kar
24100112  Arjun Maneesh Agarwal
24100191  Archisman Bhattacharya
24100218  Shri Harshitha Mucherla
24100355  Shreyan Priyadarshi
24100364  Prithuj Sarkar
24100453  Ahan Mukherjee
24100483  Sourath Biswas
24100511  Pranath S Karanth
24100540  Sonmitra Seth
24100577  Priyankar Biswas
24100634  Asmit Manab Karmakar
24100660  Ahan Chakraborty
24100699  A S Kretik
24100705  Prethusha Padmanabhan
24100752  Chinmaya Praveen
24100774  Gauransh  Kapur
24100781  Shankhadeep Ghosh
24100789  Piyush Kumar Jha
24100837  Agamjeet Singh
24100854  Aritra Bandyopadhyay
24100897  Avani Lakshmi Udupa
24100911  Sayan Kar
24100971  Arjun Gupta
24101136  Bijit Moish
24101401  Amit Prakash Jena
24101443  Irradri Basu Khaund
24101696  Anya Basu
24101728  Anshuman Sharma
24101766  Hari Aakash K
24101786  Mathew James
24101808  G Hasini
24101828  Siddharth Choppara
24101909  Soham Gupta
24101994  Badgujar Aryan Umesh
24102016  Madhav Varshney
24102053  Anuvab De
24102122  Aryan Prakash
24102162  Ananda Bhaduri
24102351  Ashwandh Singh Panwar
24102364  Ghanesh Rahar
24102375  Achuthan Thirumalai Madapusi
24102659  Hrusheekesh Harshad Warnekar
24102752  Rattandeep Singh Puar
24102768  Rahul Kumar
24102782  Achyut Bharadwaj
24102832  Chaturvedula Gopala Krishna Hrishikesh
24102842  Mayukh Chowdhury
24103056  Mohak Chugh
24103091  Ayush Roy
24103092  Aditya Vashisht
24103114  Namoju Rohith
24103408  Mehta Ojas Avadit
24103549  Shreyas Karthikeyan
24103707  Malay Prasanna Mahajan
24103738  Raghav Iyengar
24103782  Raja Idris Mohammedi
24103907  Ayaan Maan
24103951  Rushil Mathur
24104048  Pranav Choudhary
24104133  Sayan Bhadra
24104196  Siddharto Das
24104271  Akarsh Raj Sahay
24104330  Yash Vardhan
24104525  Amalesh Umakant Ghate
24104628  Ayush Jain
24104717  Animikha Dutta Dhar
24105137  Satyam Chakravorty
The following candidates have been selected for admission without scholarship. The list is ordered by Applicant ID. Offer letters will be sent shortly by email.
Appl Id   Name
--------  -----
24100003  Ankur Saha
24100069  Anwess Kumar Das
24100084  Vedanga Gupta
24100138  Mounob Das
24100203  Anshul Raj Singh
24100204  Muhammed Akmal Harif
24100216  Vardaan Srivastava
24100225  Atharva Gupta
24100242  Veer Sanjay Shah
24100251  Ayan Bhowmik
24100296  Agnes Ritika Corera
24100471  Sagnik Roy
24100480  Souvik Layek
24100499  Anay Ashish Prabhu
24100580  Mandar Prashant Ajinthekar
24100581  Reddybattuni Kraanthi Sri
24100605  Sreejit Dey
24100620  Keerthana Muralidharan
24100687  Anaya Vikrama Singh
24100721  Soumyadip Mandal
24100734  Sagnik Chakrabarty
24100749  Priyansu Kumar
24100771  Vrajishnu Chakraborty
24100780  Ayush Kumar Jha
24100829  Gautham V
24100910  Neel Sinha
24100948  Purvanshu Garg
24100951  R Suraj
24100959  Aryan Avinash Komarla
24100987  Hafiz Rahman Elikkottil
24100991  Aritra Mondal
24101242  Aniruda Suswaram
24101385  Sk Md Sayeed Ikram
24101400  Rohan Roy
24101408  V. Surya
24101554  Abhinav Anand
24101651  Medikonduri Aaryan Sriram
24101735  Devika Menon
24101889  Pritish Mahato
24101910  Raghav Singh
24101932  Yash Arjun Lad
24102017  Shamim Akhtar
24102456  Agastya Agrawal
24102576  Vasudeva Sheshagiri Nanjangud
24102654  Karan Gupta
24102694  Kanak Nilesh Sanghvi
24102783  Om Prakash Chaudhari
24102896  Sahil Abdul Salim
24103195  Davin Christino Praveen
24103411  V.J.Ranjit Kumar
24103474  Moirangthem Titan
24103506  Ainesh Das
24103837  Eashan Raina
24103924  Arya R Shedbal
24104285  Uday Lathar
24104477  Abhinav Sharma
24104941  Kush Agrawal
24104981  Ratnakar Potturi
24105068  Satyaprakash Kar
24105198  Poonam Sachdev
There is no waiting list.
Candidates selected for MSc Mathematics The following candidates have been selected for MSc Mathematics. More details will be sent by email.

	Appl ID   Name
	--------  ----
	24200012  Avinash Rathore
	24200341  Neelabjya Das
	24201034  Rooptak Mazumder
	24201362  Snehansu Bhowmick
	24201470  Ritabrata Bhattacharyya
	24201800  Swaminathan Rajagopalan
	24201895  Subhranil Deb
	24203493  Sonali Pradhan

Candidates selected for MSc Data Science The following candidates have been selected for the MSc Data Science programme. More details will follow by email.
Appl ID   Admit Card  Name
-------   ----------  ----
24200020  D-DEL-0001  Tejaswi
24200091  D-HYD-0001  Dipayan Pal
24200092  D-CHN-0002  Sarang Galada
24200185  D-KOL-0010  Shruti Sharma
24200337  D-KOL-0024  Eshita Basak
24200375  D-JPR-0002  Mohit Singh Sinsniwal
24200386  D-NGP-0001  Riya Shyam Huddar
24200393  D-SGU-0001  Anushka Chakraborty
24200425  D-KOL-0028  Atreyee Roy
24200452  D-BLR-0006  Hanani Bathina
24200641  D-BBS-0003  Sambit Ranjan Rout
24200681  D-PTN-0004  Anmol Sinha
24200805  D-BLR-0019  Ayushman Anupam
24200814  D-DEL-0030  Abhishek Singh
24200836  D-KOL-0065  Atralita Saha
24200919  D-AHM-0012  Abhishek Harshadbhai Lunagariya
24200944  D-ALD-0005  Manami Das
24201163  D-VIS-0004  Appala Sai Venkata Arun
24201216  D-AHM-0016  Parejiya Poojan Shaileshbhai
24201256  D-KOL-0099  Trishita Patra
24201314  D-KOL-0105  Dishari Datta
24201320  D-CDG-0003  Jugaad Singh Sohal
24201634  D-IND-0004  Nalla Janardhana Rao
24201712  D-HYD-0010  Boda Surya Venkata Jyothi Sowmya
24201734  D-BLR-0031  Aman Raj
24201740  D-BLR-0032  Sai Pavan Batchu
24201799  D-KOL-0143  Debanjan Das
24201801  D-CHN-0039  Ajaya Kumar Patel
24201816  D-KOL-0146  Mandira Majhi
24201896  D-DEL-0059  Abhinav Malik
24201903  D-PNQ-0027  Ketaki Tushar Sahasrabudhe
24201906  D-BLR-0035  Shaumik Khanna
24202155  D-AHM-0020  Himanshu  Nirankarnath Tiwari
24202167  D-COK-0011  Elizabeth Sara Roy
24202180  D-KOL-0171  Baidurya Bhattacharyya
24202220  D-KOL-0178  Ahana Biswas
24202225  D-KNP-0008  KHUSHI LEKHWAR
24202348  D-KOL-0186  Srishti Lakhotia
24202581  D-BBS-0017  Sampriti Mahapatra
24202596  D-KOL-0201  Titli Chanda
24202635  D-ALD-0018  Shuvodeep Dutta
24202687  D-BLR-0048  Deepanshi
24202792  D-KOL-0217  Anindya Sur
24202803  D-CBE-0006  Naveensurya V
24202818  D-KNP-0012  Vaibhavi Maurya
24202879  D-KOL-0222  Debjit Ghoshal
24202920  D-KOL-0224  Arnab Bera
24202988  D-DEL-0097  Niket Kumar
24203178  D-KNP-0014  Anubhav Kant
24203195  D-NOI-0027  Dhruv singla
24203250  D-ALD-0021  Shreya Singh
24203288  D-COK-0019  Maria Paul Thurkadayil
24203314  D-BLR-0055  Glen Philip Sequeira
24203357  D-NOI-0029  Ahana Mondal
24203445  D-RPR-0003  Rashmi Konnur
24203491  D-COK-0020  Pranav Pothan
24203698  D-RPR-0004  Nisith Ranjan Hazra
24203753  D-KOL-0282  Sayan Dewanjee
24203839  D-NGP-0005  Hinge Aniket Shriram
24203929  D-BLR-0064  Lakshmi V Pai
24203930  D-BLR-0065  Devesh Kailash Bajaj
24204013  D-KOL-0301  Biswajit Kala
24204050  D-KOL-0309  Anirban Chatterjee
24204070  D-DEL-0142  Arun Kumar Singh
24204088  D-TIR-0006  Raja S
24204199  D-MUM-0055  Chinmay Shailesh Nandan
Candidates selected for MSc Computer Science The following candidates have been selected for the MSc Computer Science programme. More details will follow by email.
Appl ID   Admit Card  Name
-------   ----------  -----
24200006  C-KOL-0001  Tathagata Shome
24200146  C-RNC-0001  Lucky Mathias Kispotta
24200299  C-KOL-0003  Ankit Gayen
24200488  C-KOL-0007  Saswata Mishra
24200646  C-DEL-0004  Ayaan Bedi
24200657  C-COK-0003  Madhav C S
24200709  C-DEL-0006  Jishu Adhikary
24200818  C-CHN-0003  J Sandeep Narayan
24200900  C-KOL-0014  Bijayan Ray
24201126  C-KOL-0019  Hemadri Shekhar Das
24201268  C-SGU-0003  Gyanashree Giri
24201575  C-CHN-0007  Shubh Sharma
24201581  C-CHN-0008  Aditi Sharangowda Muthkhod
24201668  C-PNQ-0005  T I Darsan
24201717  C-CHN-0009  Soumil Baksi
24201817  C-CHN-0010  Himanshu Patil
24201819  C-KOL-0033  Soumyadeep Paul
24202017  C-CHN-0011  Apratim Ghosh
24202106  C-NGP-0003  Rishi Anilkumar Somani
24202321  C-BLR-0011  Satya Sreevani B H
24202372  C-PNQ-0007  Shruti Sharad Patil
24202528  C-CHN-0016  J Shankar Narayanan
24202791  C-BBS-0002  Prachee Sanchita Pattnaik
24203726  C-BLR-0021  Kallupalli Sai Mineesh Reddy
24204207  C-CDG-0002  Huidrom Ronald Mangang
24204226  C-BLR-0023  Sreeramji K S
Candidates selected for PhD Mathematics The following candidates have been selected for PhD Mathematics. More details will be sent by email.
    Appl ID   Admit Card  Name
    --------  ----------  ----
    24201606  M-CHN-0036  Sangeetha S
    24202641              Nima Rose Manjila
Candidates selected for PhD Computer Science The following candidates have been selected for PhD Computer Science.
Appl ID    Name
-------    -----
24200405   Serene Rasheed
24200713   S. P. Rishal
24200977   Aditi Abhijit Kulkarni
24202760   Kushagra Shandilya
24204226   Sreeramji K S
Candidates selected for PhD Physics The following candidates have been selected for PhD Physics. More details will be sent by email.
Appl Id   Name
-------   ----
24200136  Joydeep Sarkar
24201850  Sivasankar R
24202336  Aditya Bhargav
24202553  Saurabh Kumar
24202711  Anirban Ganguly
24202740  Kanika Kakran
24203144  Vincent Paul A
24203833  Alfaz Kabir