Chennai Mathematical Institute

Entrance Examination Results 2022


All results of the entrance examinations held on Sunday, May 22, 2022 and Monday May 23, 2022 are now available.

More details will be sent to selected/shortlisted candidates by email.

Note:

  • CMI does not rank accepted students. The lists are ordered by Applicant ID, unless stated otherwise.

BSc (Hons) Mathematics and Computer Science, BSc (Hons) Mathematics and Physics The following candidates have been selected for admission with scholarship. The list is ordered by Applicant ID. Offer letters will be sent shortly by email.
Appl Id   Name
--------  -----
22100003  Sumit Kumar
22100037  Suchir Kaustav
22100045  Mayur N Sastry
22100132  Avishek Hazra
22100186  Ryan Hota
22100195  Harini Rammohan
22100227  Anush Sanjay Rao
22100317  Ankan Mukherjee
22100331  Dyuti Mukherjee
22100357  Sujal Samar Das
22100423  Anhad Chaturvedi
22100448  Shashwat Kasliwal
22100458  Vishnu Ravi
22100462  RITWICK PAL
22100495  Sanika Amol Borade
22100507  Ameesh Sethi
22100575  Saptashwa Baisya
22100619  Abhishek Goel
22100736  Ram Bhatta
22100828  Tushar Goyal
22100833  Gargie Upendra Tambe
22100871  Sourav De
22100877  Vemparala Bhuvan
22100887  THOMAS BIJU CHEERAMVELIL
22100969  Kashish Talwar
22100979  Prabkirat Singh
22100980  Aditya Kannan
22101004  Anilesh Bansal
22101016  APRAMEYO CHAKRABARTTY
22101024  URJIT PAUL CHOWDHURY
22101094  PRATIK TRIPATHY
22101115  ARNAV BINOY LUHADIYA
22101160  Suvankar Saha
22101186  Anand
22101196  NEELAKSH VYAS
22101229  Riya Singh Rathore
22101257  MAATHANGI S
22101262  Ananya Rajas Ranade
22101286  GAYATHRI ANANT
22101307  Swastika Dey
22101309  Soumyaprabha Dey
22101356  MAHAVIR SUHAS GANDHI
22101384  Tejas Gautam Shende
22101451  Jajapuram Nagasai
22101453  RUPSA RAY
22101470  harshit gupta
22101471  Nikhil Nagaria
22101476  Sanjana Garai
22101501  Ronnith Nandy
22101509  RITWIK BHATTACHARYA
22101529  Devavrat Patni
22101602  Sayandeep Shee
22101642  Akshat Jha
22101643  Kunal
22101736  SYNA RAJVANSHI
22101892  Sumit Rajput
22101948  Ruchira Mukherjee
22101974  SOUPAYAN DAS GUPTA
22101976  Neel Lodha
22102372  Dhruba Sarkar
22102402  RAJARSHI GHOSH
22102424  Krishanu Bandyopadhyay
22102456  Shreyas Sachidananda Adiga
22102488  Omar Islam Laskar
22102620  Lakshya Gadhwal
22102680  Raunak Mukherjee
22102688  KAUSTAV  MISHRA
22102696  Divyansh Garg
22102899  R Balajee Yadav
22102910  S.K.Swaminathan
22102928  Shyam Vishwas Patankar
22103070  Khooshi Asmi
22103451  Sharath S
22103468  Debraj Bandyopadhyay
22103520  Saaarang Srinivasan
22103529  Shanttanu Oberoi
22103751  Vedant Swamy
22103752  Naman Mishra
The following candidates have been selected for admission without scholarship. The list is ordered by Applicant ID. Offer letters will be sent shortly by email.
Appl Id   Name
--------  -----
22100046  John Tom
22100060  MANDA KAUSTHUBH
22100106  AKURATHI SYAM PRAKASH
22100122  Vedant Neema
22100214  Chandralekha
22100451  Nirjhar Nath
22100574  SUBHAM MAL
22100657  SOMARDDHA DAS
22100769  Soham Ghosh
22100774  Atul Kumar
22100879  DWITIMAYA SAHOO
22101022  Souvik Roy
22101169  SIBASIS CHOWDHURY
22101209  KOUSHAN SAHA
22101223  Sahil Lakhmani
22101250  Amogh Ajay Bhagwat
22101285  HARDIK KALIA
22101379  Saarthak Ritesh Laturiya
22101460  Ashish Ranjan
22101735  Monish Singhal
22101782  vardhan kumar ray
22101901  Soumyadip Paik
22102086  JASWANT S
22102333  Shivang Maheshwari
22102458  Siddharth Chaitra Vivek
22102543  Rahul Vishwakarma
22102623  Aditi Mishra
22102693  Samyak Sheersh
22102715  Azimuddin sheikh
22102790  AYUSH MANDAL
22102806  SHREENISH SAMADHAN SHINDE
22102877  Raghav
22102950  Somendra Singh Kharola
22103119  Sayan Dewanjee
22103133  Hurudaya Narasimhan
22103216  PRIYANGSHU GHOSH
22103654  Aishini Bhattacharjee
22103671  Aditya Sett
There is no waiting list.
Candidates selected for MSc Mathematics The following candidates have been selected for for the MSc Mathematics programme. More details will be sent by email.

    Appl ID   Admit Card  Name
    -------   ----------  ----
    22200310  M-NGP-0007  Amartya Priyadarshan Muthal
    22200522  M-KO3-0083  Sahil Reja
    22200536              Ujjwal Kiran Das
    22200689              Atharva Sachin Raje
    22200991              Aritra Kundu
    22201088              Rishiraj Baul
    22201216  M-KO3-0159  Aniruddha Bhattacharjee
    22201238  M-CH1-0023  P Balaji Subramoniam
    22201242  M-HYD-0004  Yaduraj Rao
    22201383  M-PNQ-0009  Bhavesh Devdatta Padwal
    22201390              Shibashis Mukhopadhyay
    22201423              Advait Hemant Phadnis
    22201544              Sumantha.K.S
    22201555              Vikram Nadig
    22201915  M-DGP-0011  Anubrotaa Bhuniya

Candidates selected for MSc Data Science The following candidates have been selected for the MSc Data Science programme. More details will follow by email.
Appl ID   Admit Card  Name
-------   ----------  ----
22200004  D-PTN-0016  NIDHI
22200166  D-KO6-0206  AKASH DAS
22200251  D-KO4-0067  Subhashree Saha
22200276  D-KO7-0230  SOHAM PAUL
22200315  D-KNP-0004  Abhishek Mishra
22200322  D-CH1-0029  Avanigadda Vamshi
22200329  D-CH1-0035  Sneha KK
22200345  D-CH1-0057  Narendran Ramakrishnan
22200348  D-DLI-0002  Vaishali Agarwal
22200430  D-RNC-0010  Shaborni Das
22200441  D-KO6-0158  Samriddha Adhikary
22200478  D-KO4-0081  TANMOY PAUL
22200488  D-KO6-0159  Roudranil Das
22200494  D-KO7-0233  SHREYAN CHAKRABORTY
22200502  D-DLI-0004  Swastika Mohapatra
22200607  D-KO6-0161  Sulagna Barat
22200626  D-KO3-0011  Shouvik Mondal
22200634  D-RNC-0007  Sanjay Kumar Sinha
22200647  D-CH1-0022  PATRICK JEEVA A
22200680  D-KO3-0048  Saikat Bera
22200713  D-KO7-0287  Sayantika Sengupta
22200795  D-CT3-0009  Anna Maria K V
22200908  D-BLR-0007  Vinodh Mallikarjun Chincholi
22200945  D-SGU-0004  Deepmalya Dutta
22200975  D-KO6-0214  UJAN DASGUPTA
22201093  D-RNC-0019  Ojas Kumar
22201183  D-KO5-0108  Amrita Bhattacherjee
22201210  D-KO3-0014  Rajdeep Adhya
22201235  D-KO6-0186  ADARSHA  MONDAL
22201266  D-GHT-0001  Anuraj Kashyap
22201479  D-BLR-0016  SRIVATSA KULKARNI
22201483  D-KO5-0146  Anugata Sarkar
22201661  D-GHT-0005  Manish Dulal
22201689  D-KO7-0239  Sampurna Mondal
22201723  D-KO3-0036  Snehashis De
22201842  D-AHM-0019  Abhishek Sharma
22201892  D-KO4-0057  Souradeep Das
22201904  D-DLI-0050  Rohan Karthikeyan
22202055  D-DGP-0004  Anjan Mondal
22202059  D-KO5-0129  Anurag Dey
22202103  D-DLI-0051  MOHIT KUMAR JAIN
22202108  D-MUM-0030  Soham Sengupta
22202146  D-HYD-0003  BODDU SIVA VENKATA SRI TEJA
22202215  D-BLR-0002  Devarasetty Sai Krishna Vamshi
22202231  D-HYD-0010  Srinath Rangarajan
22202520  D-KO7-0315  Shubhangi Sanyal
22202599  D-KO6-0172  Uttaran Chatterjee
22202627  D-VIS-0003  Dindi Siva Manoj
22202641  D-BBS-0019  PRANAB KUMAR PANDA
22202644  D-NGP-0002  Varun Pramod Agrawal
22202670  D-JPR-0007  Abhas Bhargava
22202689  D-CH1-0060  Anusha R
22202690  D-DGP-0020  Sayantan Mondal
22202693  D-JPR-0001  Pawan Kumar
22202695  D-SGU-0005  Praveen Kumar
22202720  D-CH1-0042  ARVIND RAGHAVENDRAN
22202760  D-NOI-0003  Shubhashish Chauhan
22202787  D-RNC-0022  SHASHI BHUSHAN SINGH
22202815  D-SGU-0006  ABHIUSNEES NANDI
22202829  D-HYD-0012  P Keshavan
22203033  D-DLI-0065  Muhammed Jassim
22203125  D-DLI-0106  Himanshu
22203126  D-MUM-0051  Sarvesh Pravin Bhandary
22203229  D-KO4-0076  Aniket Saha
22203242  D-PNQ-0021  Thorave Akshay Dada
22203245  D-KO6-0176  Ankit Mandal
22203496  D-KO3-0042  Abhishek Chakraborty
22203510  D-AHM-0016  Tyagi Mahir
22203578  D-MUM-0018  Bhumika Dilip Chawla
22203720  D-KO5-0137  Pratyusha Bala
22203770  D-KO6-0227  Ipsita Mondal

22200058  C-NOI-0004  RISHI GARG*
22200080  C-KNP-0002  Saransh Gupta*
22200333  C-CT5-0001  Allen Joseph*
22200501  C-KO3-0048  Shourjya Basu*
22200718  C-BLR-0004  Shrinidhi T S*
22201502  C-PTN-0001  Syed Aslah Ahmad Faizi*
22202045  C-DLI-0025  Namrita Varshney*
22202604  C-BLR-0008  Paarth Iyer*
22203279  C-RNC-0001  Rahul Singha*

22200175  M-DGP-0025  Saptarshi Sahoo*
22200522  M-KO3-0083  Sahil Reja*

* Provisional
Candidates selected for MSc Computer Science The following candidates have been selected for the MSc Computer Science programme. More details will follow by email.
Appl ID   Admit Card  Name
-------   ----------  -----
22200009  C-KO3-0039  Arunava Gantait
22200058  C-NOI-0004  RISHI GARG
22200080  C-KNP-0002  Saransh Gupta
22200325  C-DLI-0024  Shubhankar Varshney
22200333  C-CT5-0001  Allen Joseph
22200363  C-KO3-0019  Arghyadip Chakraborty
22200501  C-KO3-0048  Shourjya Basu
22200718  C-BLR-0004  Shrinidhi T S
22200758  C-DLI-0010  Bhaskar Pandey
22200790  C-DLI-0012  Pradyot Mohanty
22201502  C-PTN-0001  Syed Aslah Ahmad Faizi
22201717  C-CH1-0017  Lochana Emandi
22202045  C-DLI-0025  Namrita Varshney
22202287  C-BLR-0007  Daanish Mahajan
22202588  C-DGP-0005  Soumyadeep Roy
22202604  C-BLR-0008  Paarth Iyer
22203279  C-RNC-0001  Rahul Singha
22203520  C-CH1-0015  Shree Ganesh S J
22203761  C-CH1-0005  G S Santhosh Raghul


22200175  M-DGP-0025  Saptarshi Sahoo*
22200522  M-KO3-0083  Sahil Reja*

* Provisional
Candidates selected for PhD Mathematics The following candidates have been selected for the PhD Mathematics programme. More details will be sent by email.
Appl ID   Admit Card  Name
-------   ----------  ----
22201012  M-DLI-0093  Aisha Negi
22201013  M-DLI-0097  Khushbu Gulati
22201676              Abhiram Subramanian
22203068  M-KO3-0014  Sudip Dolai
Candidates selected for PhD Computer Science The following candidates have been selected for the PhD Computer Science programme. More details will be sent by email.
Appl ID   Admit Card  Name
-------   ----------  ----
22202458  C-PNQ-0007  Arpan Kumar Bag
22203761  C-CH1-0005  G S Santhosh Raghul
Candidates selected for PhD Physics The following candidates have been selected for the PhD Physics programme. More details will be sent by email.
Appl Id   Name
-------   ----
22202314  Sounak Pal 
22202336  Harsh 
22202400  Kaustav Giri 
22202816  Aleek Maiti